Gwadelupa

Gwadelupa to kawałek raju na ziemi.

Po raz pierwszy wylądowałem na Gwadelupie przy okazji ustanawiania rekordu Atlantyku z Kapitanem Zbigniewem Gutkowskim na jachcie „Enarga 2”.  Zakochałem się w tym widoku który ukazał się moim oczom i postanowiłem wrócić tam przy pierwszej okazji. Zapraszam więc Was do odkrywania wraz ze mną uroków tej grupy wysp karaibskich.

 

Poniżej kilka przydatnych informacji:

Gwadelupa to malutki archipelag wysp położony w rejonie Małych Antyli, należący do Francji. Ze względu na swoje położenie nazywane są wyspami nawietrznymi.

Gwadelupa to grupa wielu mniejszych i pięciu głównych wysp: samej Gwadelupy, która składa się z oddzielonych wąskim kanałem części Grande-Terre i Basse-Terre, a także wysp Marie-Galante, Désirade i wysepek Les Saintes. Łącznie wyspy Gwadelupy mają nieco ponad 1600 km2, a zamieszkuje je blisko pół miliona mieszkańców.

Na Gwadelupie panuje klimat tropikalny łagodny, ponadto wyspa znajduje się w strefie pasatów oraz niestety także huraganów. Średnie roczne temperatury wahają się do 25 do 28 stopni Celsjusza. W tym obszarze Karaibów możemy wyraźnie wyróżnić porę suchą od stycznia do czerwca i porę deszczową, trwającą od lipca do listopada. Grande-Terre i Basse-Terre bardzo się od siebie różnią pod względem geograficznym, podobnie jest w przypadku rozrywek i atrakcji, jakie oferują one turystom. Zapewne nie będzie zaskoczeniem, że to koralowa Grande-Terre przyciąga główny ruch turystyczny Europejczyków i Amerykanów żądnych dobrej zabawy na białej plaży i kolorowego drinka z parasolką. W głównym mieście Gwadelupy Pointe-à-Pitre można zrobić zakupy w prawdziwie europejskim stylu, a co najważniejsze nawet trzy razy taniej.

Największy ląd Gwadelupy czyli Basse-Terre to doskonałe miejsce dla miłośników tropikalnej przyrody oraz fanów górskich wypraw. Na wyspie rozciąga się Park Narodowy Gwadelupy, który zamieszkują liczne gatunki ptaków a także lokalna odmiana szopa. Jeśli wasz hotel znajduje się właśnie na Gwadelupie „właściwej” doskonałym pomysłem na urozmaicenie sobie wyjazdu są całodzienne wycieczki na mniejsze wyspy. W małych rybackich wioskach będziemy mogli zetknąć się z prawdziwie prostym życiem i pełnymi życzliwości ludźmi, a na przepięknych, prawie dzikich plażach zażyć nieco wytchnienia od cywilizacji.

Gwadelupa to nie tylko idealne miejsce na spokojny wypoczynek na plaży, ale także okazja do tego, aby poznać prawdziwie karaibską zabawę na dyskotece lub przy muzyce na żywo. Ponadto podobnie jak w metropolitalnej Francji również i w jej terytoriach zamorskich dobra kuchnia jest niezwykle ważna.